صفحه اصلی زبان انگلیسی درباره ما معرفی، نقد و بررسی نمایشگاه آثار مقاله گفتگو پیوندها تماس با ما
خبرها

تازه های شورا
شوراي كتاب كودك از بدو تاسيس تاكنون، براي پيشبرد اهداف خود همواره از حمايت فرهنگ دوستان ايراني برخوردار بوده است. با توجه به گسترش فعاليت‌هاي شورا در سال‌هاي اخير در بخش های : ادبیات کودک و نوجوان ، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و خانه کتابدار و ترویج خواندن ، و با وجود حضور مستمر نيروهاي داوطلب، نيازهاي مالي شورا براي تداوم امور افزايش يافته است. لذا اعضاي هيأت مديره شورا خانم‌ها : نوش‌آفرين انصاري، فاطمه‌مرتضايي فرد، فهیمه محفوظ بالله ، پروين فخاري‌نيا،عاطفه سلیانی ، سحر ترهنده و آقايان : علیرضا میرفخرایی ، اکبر نعمتی ، مصطفی کریمی و مسعود ناصري دريايي تصميم گرفتند از كليه دوستداران اين سازمان مردم نهاد دعوت كنند تا در اين برهه از زمان كه شورا با دشواري‌هاي مالي رو به روست، به بقاي اين نهاد 50 ساله كمك كنند. از كليه علاقه‌مندان درخواست مي‌شود كمك‌هاي مالي خود را به حساب 19606317 به نام شوراي كتاب كودك نزد بانك تجارت شعبه جمهوري كد 195 واريز نمايند و رسيد آن را با ذكر دقيق نام و مشخصات خود براي شوراي كتاب كودك بفرستند. همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند براي ارائه هر گونه پيشنهاد و كسب اطلاعات بيشتر درباره شیوه های گوناگون یاری رسانی با خانم لیلا ترکاشوند در دبیرخانه شورای کتاب کودک ( تلفن 66408074 ) و یا خانم نيره بهبهاني در دبيرخانه فرهنگنامه كودكان و نوجوانان (تلفن: 66415878) تماس بگيرند. 

07/4/1393

گروه بررسی آثار و دستنوشته های کودکان و نوجوانان ، آماده دریافت دستنوشته های کودکان و نوجوانان است . در صورتی که تمایل دارید این دستنوشته ها در گروه بررسی شود ، خواهشمند است آن ها را به آدرس شورای کتاب کودک ارسال کنید . اعضای گروه ، یکشنبه ها بعد از ظهر در شورا حضور دارند و آماده پاسخ گویی هستند .  

2/11/1390


Login

شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک سازمانی فرهنگی – پژوهشی، غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال 1341 تأسیس شده است. این سازمان در حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می کند و اعضاء آن نیروهای داوطلب هستند. شورا در حال حاضر حدود 700 عضو (رسمی و وابسته) دارد و هزینه های خود را از راه حق عضویت، حمایت های مردمی، اجرای پروژه های فرهنگی و حق التالیف فرهنگنامه به دست می آورد.

اهداف 

کمک به شکوفایی ادبیات اصیل ایرانی برای کودکان و نوجوانان
کمک به اعتلای کیفی و کمی منابع ادبی و اطلاعاتی کودکان و نوجوانان
کمک به دسترسی هر چه بیشتر کودکان ایرانی به کتاب و انواع منابع ادبی و اطلاعاتی
تشویق و حمایت پدیدآورندگان و ناشران ایرانی جهت خلق آثار با ارزش ادبی و اطلاعاتی
توانمندسازی و ارتقاء سطح دانش افراد در حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان
مشاوره، تبادل نظر و گفتگو با پدیدآورندگان، صاحب نظران و مخاطبان کودک و نوجوان، والدین، کتابداران و مربیان
ارتباط فعال و مستمر با سازمان های داخلی، خارجی و افراد (حقیقی و حقوقی)
تهیه آثار نمونه مانند فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و ایجاد سازمان مناسب جهت تدوین آن
توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی
گردآوری منابع و ارائه خدمات کتابخانه ای و ایجاد کتابخانه های کوچک

سازمان 

سیاست گذاری و برنامه ریزی در شورا زیر نظر هیات مدیره منتخب در مجمع عمومی صورت می گیرد. اعضاء هیات مدیره دوره 1391 – 1389 عبارتند از توران میرهادی، نوش آفرین انصاری، یحیی مافی ، فاطمه مرتضایی فرد، مسعود ناصری دریایی ، پروین فخاری نیا، جمال الدین اکرمی ، سحر ترهنده ، مجید بلوچ و اکبر نعمتی . ریاست هیات مدیره بر عهده خانم نوش آفرین انصاری است و دو بازرس، آقای نصرالله افاضل و خانم ایراندخت شیرازی مسئولیت بررسی کلیه اسناد و اوراق مالی شورا و گزارش های سالانه هیات مدیره را بر عهده دارند.
شورای كتاب كودك از بدو تاسیس تا كنون در جهت پیشبرد اهداف خود سعی در ایجاد ارتباط با سازمان‎های دولتی و غیردولتی داشته كه موجب توانمند سازی خود و سازمان‎های دیگر شده است.

گروهی از نهادهای غیردولتی فعال مانند انجمن دفاع از حقوق کودکان، انجمن پژوهش‌های پویا، موسسه پژوهشی کودکان دنیا، موسسه مادران امروز، کانون توسعه فرهنگی، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران،انجمن ترویج علم و ...از سوی اعضاء شورا پایه‎گذاری شده‎اند و برای گسترش فرهنگ مطالعه و ادبیات كودك و نوجوان و نیز تحول در وضعیت کودکان به ویژه آموزش و پرورش کودکان ایران برنامه‎های متنوعی دارند . شورا همچنین با برخی نهادها و سازمان های بین المللی كه اهداف مشترك دارند در ارتباط است.

عضویت 

هر فردی که به حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان علاقمند است پس از پر کردن برگه تقاضای عضویت و تصویب هیات مدیره و نیز پرداخت حق عضویت سالانه می تواند به عضویت وابسته شورا درآید.عضو وابسته پس از گذشت سه سال از عضویت خویش می تواند تقاضای عضویت رسمی در شورا را به هیات مدیره ارائه دهد.حق عضویت سال1389 برای اعضاء وابسته مبلغ 200000 ریال و برای اعضاء رسمی مبلغ 250000 ریال است.

شورا دارای سه بخش اصلی زیر است:

ادبیات کودک و نوجوان
فرهنگنامه کودکان و نوجوانان
خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن